Ile szaf kapsułowych dziś potrzebuję?

Szafa kapsułowa. Garderoba kapsułowa. Kapsuła. Hasła, które towarzyszą nam już od kilku dobrych sezonów. Niestety, muszę to powiedzieć: bardzo często błędnie. Gdzieś utarło się przekonanie – błędne! – o szafie kapsułowej, która składa się z X ubrań, z których można stworzyć Y stylizacji przez cały rok. 

Na dodatek w tych listach ubrań – zazwyczaj pojawia się to samo, wszystko w jednym stylu, najczęściej klasycznym. Szafę kapsułową często nazywa się minimalizmem, co również jest błędem. A co jest w tym wszystkim najgorsze? Że te błędy są wciąż powielane, social-media ułatwiają taki proceder.

Oprócz oczywistego pytania:

Jaka powinna być moja szafa kapsułowa?

Powinniśmy zadać jeszcze jedno kluczowe:

Ile potrzebuję szaf kapsułowych?

 

I tutaj się zatrzymajmy. To bardzo ważne pytanie, które bardzo często pomijamy w procesie budowania swojego stylu i szafy marzeń. Bo skupiamy się maksymalnie na tym, CO powinna zawierać nasza szafa kapsułowa, próbując pogodzić mnogość codziennych ról – zamiast po prostu stworzyć kilka mniejszych szaf kapsułowych i nie wspinać się na wyżyny kreatywności typu: jak połączyć rolę mamy w piaskownicy, pracownicy korpo, miłośniczki zumby i wspinaczki po górach?

Po prostu rozdzielić te role na odrębne szafy. Oczywiście, nie musi wcale być tak, że np. czarne t-shirty włożone do szafy „weekendy” nie będziesz mogła nosić w ramach szafy „praca”. Uważność i elastyczność ponad wszystko!

Jak to zrobić skutecznie?

  • Określ te role. Wypisz sobie role, które pełnisz i potrzeby, które wówczas masz.
  • Zrób przegląd szafy. Całkowity i świadomy!
  • Stwórz listę brakujących elementów.
  • Absolutnie nie przejmuj się tym, że inaczej wyglądasz w tygodniu w pracy, a inaczej w weekend – dopóki jest to zgodne z Twoim stylem i upodobaniami, wszystko jest w porządku!

 

Podsumujmy!

  • Nie, nie musisz mieć jednej szafy kapsułowej.
  • Nie, nie musisz kopiować czyjejś listy szafy kapsułowej.
  • Nie, Twoja szafa kapsułowa nie musi wyglądać jak ta „instagramowa”.
  • Nie, nie musisz próbować dopasować jednej szafy do wszystkich swoich ról.
  • Nie, nie musisz się ograniczać – twórz swoje szafy kapsułowe… po swojemu.

 

PS A jeśli chcesz nauczyć się świadomie budować szafę kapsułową – jest już dostępna seria 3 webinarów, które kompleksowo przygotują Cię do tego procesu. Kliknij i sprawdź, który jest dla Ciebie! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *