3 pytania o styl, na które warto znać odpowiedź

Styl. O stylu. Budowanie stylu. Odkrywanie stylu. Stylowo. W swoim stylu. W jakimś stylu.

Wciąż tyle się mówi o tym stylu, czyż nie…?

Postanowiłam zebrać 3 najczęściej pojawiające się pytania o styl, z którymi na co dzień się spotykam i odpowiedzieć na nie na tyle wyczerpująco, aby nie pozostawiać już niemal żadnych wątpliwości.

 

Czy styl się po prostu ma – albo go nie ma? 

Tak, wiem. Wciąż gdzieś tam pojawia się taki mit i nie jest niczym nowym. Bardzo często można usłyszeć coś, co mocno ogranicza nas później w postrzeganiu stylu, a mianowicie: ze stylem trzeba się już urodzić. Nic bardziej mylnego! Naprawdę myślisz, że wszystkie te kobiety, które uważasz dziś za stylowe i zachwycające – były dokładnie takie od samego początku, absolutnie od zawsze? Oczywiście, że nie.

Stylu – jak wszystkiego innego – można się zwyczajnie nauczyć.

To proces, często oparty na metodzie prób i błędów.

Niezmiennie jednak proces, który po prostu trwa.

 

Czy styl ma się jeden na całe życie? 

To kolejny mit, bardzo często słyszany i bezrefleksyjnie powielany. Mówimy: ona ma styl! A kiedy ta „ona” zmieni ten styl nieco – mówimy już, że „bardzo się zmieniła, to nie w jej stylu”. A skąd wiemy, co naprawdę jest w jej stylu…? Przecież to wie tylko i wyłącznie ona, tak samo jak tylko ona o tym decyduje.

Odpowiadając na pytanie – nie, nie mamy jednego określonego stylu przez całe nasze życie. Nasz styl się zmienia. Podobnie jak zmieniają się nasze potrzeby, nasz styl życia i nasze upodobania. Nie ma nic złego w tym, że pragniemy zmian, że je wprowadzamy i że dobrze na nas działają. O to właśnie chodzi! Aby z uważnością reagować na swoje potrzeby.

Jak można rozpoznać swój styl? 

I tutaj muszę powtórzyć to znów: to proces. A jak każdy proces – to zupełnie naturalne, że swoje trwa. Moim zdaniem, takim pierwszym krokiem tutaj jest zawsze zadanie sobie w ogóle pytania o styl: jaki on jest? W momencie, gdy zaczynamy w ogóle o tym myśleć i się zastanawiać, już robimy wiele – bo zaczynamy ten właśnie proces.

W chwili, gdy udaje nam się trafnie rozpoznać i określić swój styl – mamy za sobą kolejny ważny krok i tutaj tak naprawdę, proces zaczyna się na dobre. Przegląd szafy bardzo mocno wpływa na nasze postrzeganie swojego stylu i jest na tym etapie wręcz niezbędny. Dzięki niemu rozpoznajemy to, co jest dla nas dobre, co naprawdę się nam podoba, a czego już w szafie więcej nie chcemy.

Jak rozpoznać swój styl?

  • Zrobić przegląd szafy i określić, co jest „nasze”, a co zupełnie takim nie jest.
  • Zadać sobie pytania o to, co lubimy nosić, w czym czujemy się dobrze, jakie inspiracje do nas przemawiają, czego w szafie nam brakuje, a co byśmy nosiły z przyjemnością.
  • Nie wymieniać od razu całej szafy, zacząć stopniowo, uzupełniając pojedyncze braki.

PS A jeśli chcesz zostać własną stylistką, nauczyć się budować styl od podstaw – przygotowałam serię 3 webinarów, które kompleksowo przygotują Cię do tego procesu. Kliknij i sprawdź, który jest dla Ciebie! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *