Już wiesz jak zrobić przegląd szafy po zimie – z ostatniego artykułu!
Dzisiaj opowiem Ci o tym, w jaki sposób zadbać o swoje ubrania i buty z końcem zimy, aby posłużyły w kolejną. Nie, nie wystarczy schować do szafy. Oczywiście, że nie!
Po pierwsze: pranie.
I tutaj musisz oszacować możliwości. Wełniane płaszcze, puchowe kurtki – jeśli nie potrafisz się tym zająć, najlepszą opcją będzie pralnia chemiczna. Pozostałe ubrania, zwłaszcza wełniane – pierz zgodnie z zaleceniami na metce, aby ich nie zniszczyć.
Po drugie: drobne naprawy i poprawki.
- Doszyj luźne guziki.
- Ogol zmechacenia.
- Sprawdź i opróżnij kieszenie.
- Zaszyj dziurki.
Po trzecie: wyczyszczenie i zabezpieczenie butów.
Przede wszystkim wyczyść z zabrudzeń. Następnie dokładnie wysusz. Jeśli tego wymagają – zadbaj o zabezpieczenie z użyciem odpowiednich środków. Wypełnij je – możesz użyć prawideł, a jeśli nie masz, zgnieć w kulki, np. gazety. Sprawdź, czy pudełko jest w środku czyste, wyrzuć zbędne metki i inne drobiazgi. Możesz przełożyć buty bibułką lub specjalnym papierem, który często producenci wkładają do pudełek. Gotowe, zamknięte pudełko – schowaj do szafy lub innego miejsca, które tak łatwo się nie zakurzy.
Po czwarte: przygotowanie i przechowywanie ubrań.
- Płaszcze, kurtki i inne – duże – okrycia wierzchnie, najlepiej przechowywać w zapinanych pokrowcach, na wieszaku. Dzięki temu zachowają kształt, świeżość i nie będą narażone na kurz.
- Wełniane swetry, sukienki? Starannie złożone – chowamy do pudełka lub worka próżniowego.
- Czapki, szaliki, rękawiczki? Podobnie.
Aktualnie mamy na rynku bardzo wiele pomocnych akcesoriów, np. Tekstylne pojemniki do przechowywanie, zamykane lub zapinane na suwak. Dobrze sprawdzają się również najzwyklejsze kartonowe pudełka. Worki próżniowe to z kolei opcja dla tych z Was, które dysponują niewielką ilością miejsca do przechowywania. Tak przygotowane paczuszki – naprawdę zajmują niedużo przestrzeni i łatwo je przechowywać.
Co dodam na koniec?
- Przetrzyj półki, drążki i szuflady, zanim cokolwiek do nich schowasz.
- Nie chowaj niedosuszonych lub świeżo wyczyszczonych rzeczy, daj im porządnie wyschnąć.
- Zagospodaruj dedykowane miejsce na przechowywanie sezonowych rzeczy i po prostu zmieniaj to, co tam trafia w różne pory roku.
Powodzenia w samodzielnej pracy, a jeśli potrzebujesz pomocy – zapraszam na konsultacje!