Zanim schowasz na kolejną zimę – jak zadbać o ubrania i buty?

Już wiesz jak zrobić przegląd szafy po zimie – z ostatniego artykułu!

Dzisiaj opowiem Ci o tym, w jaki sposób zadbać o swoje ubrania i buty z końcem zimy, aby posłużyły w kolejną. Nie, nie wystarczy schować do szafy. Oczywiście, że nie!

Po pierwsze: pranie.
I tutaj musisz oszacować możliwości. Wełniane płaszcze, puchowe kurtki – jeśli nie potrafisz się tym zająć, najlepszą opcją będzie pralnia chemiczna. Pozostałe ubrania, zwłaszcza wełniane – pierz zgodnie z zaleceniami na metce, aby ich nie zniszczyć.

Po drugie: drobne naprawy i poprawki.

  • Doszyj luźne guziki.
  • Ogol zmechacenia.
  • Sprawdź i opróżnij kieszenie.
  • Zaszyj dziurki.

Po trzecie: wyczyszczenie i zabezpieczenie butów.
Przede wszystkim wyczyść z zabrudzeń. Następnie dokładnie wysusz. Jeśli tego wymagają – zadbaj o zabezpieczenie z użyciem odpowiednich środków. Wypełnij je – możesz użyć prawideł, a jeśli nie masz, zgnieć w kulki, np. gazety. Sprawdź, czy pudełko jest w środku czyste, wyrzuć zbędne metki i inne drobiazgi. Możesz przełożyć buty bibułką lub specjalnym papierem, który często producenci wkładają do pudełek. Gotowe, zamknięte pudełko – schowaj do szafy lub innego miejsca, które tak łatwo się nie zakurzy.

Po czwarte: przygotowanie i przechowywanie ubrań.

  • Płaszcze, kurtki i inne – duże – okrycia wierzchnie, najlepiej przechowywać w zapinanych pokrowcach, na wieszaku. Dzięki temu zachowają kształt, świeżość i nie będą narażone na kurz.
  • Wełniane swetry, sukienki? Starannie złożone – chowamy do pudełka lub worka próżniowego.
  • Czapki, szaliki, rękawiczki? Podobnie.

Aktualnie mamy na rynku bardzo wiele pomocnych akcesoriów, np. Tekstylne pojemniki do przechowywanie, zamykane lub zapinane na suwak. Dobrze sprawdzają się również najzwyklejsze kartonowe pudełka. Worki próżniowe to z kolei opcja dla tych z Was, które dysponują niewielką ilością miejsca do przechowywania. Tak przygotowane paczuszki – naprawdę zajmują niedużo przestrzeni i łatwo je przechowywać.

Co dodam na koniec? 

  • Przetrzyj półki, drążki i szuflady, zanim cokolwiek do nich schowasz.
  • Nie chowaj niedosuszonych lub świeżo wyczyszczonych rzeczy, daj im porządnie wyschnąć.
  • Zagospodaruj dedykowane miejsce na przechowywanie sezonowych rzeczy i po prostu zmieniaj to, co tam trafia w różne pory roku.

 

Powodzenia w samodzielnej pracy, a jeśli potrzebujesz pomocy – zapraszam na konsultacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *